בית » SaaS - תוכנה כשירות, ענן Google Apps, ענן טיפים ועצות, פרסומים מעניינים נוספים

העשרת מידע קיים בעזרת Google Spreadsheet

פורסם על ידי בתאריך 30 ביוני 2012 – 00:51אין תגובות

מערכת Google Apps "חיה" באינטרנט. המשמעות היא שהמערכת מחוברת כל הזמן לכל מקורות המידע הקיימים. ניתן לרתום מאפיין זה לצורך העשרה של מידע קיים בעזרת Google Spreadsheet. מאמר זה מציג דוגמה ליכולת זו.

מאמר זה משלב מידע טכני ברמה בסיסית. קוראים הבקיאים מספיק מוזמנים להשתמש ביכולת אשר תודגם כאן, אך גם מי שאינו מרגיש בקיא מספיק על מנת להבין את החלק הטכני של הטקסט, מוזמן להמשיך ולקרוא את המאמר, ולהבין את הכח שמאחורי Google Spreadsheet.

אולימפיאדת החורף האחרונה התקיימה בשנת 2010. במהלך המשחקים זכו אתלטים מ- 26 מדינות במדליה אחת לפחות, מתוכם זכו 19 אתלטים במדליית זהב אחת לפחות. זו הייתה הפעם הראשונה בה קנדה זכתה במדליית זהב בעת שאירחה את המשחקים.

עם סיום אירועי המשחקים, פרסם הוועד האולימפי הבינלאומי את טבלת המדליות בהן זכו האתלטים השונים. במאמר זה אעשה שימוש בנתונים אלו ואציג אותם באופן גרפי על גבי מפה. לצורך כך אשתמש בתכונות בסיסיות ביותר של Google Spreadsheet, אפליקציית גליון הנתונים האלקטרוני של Google Apps. כמו תמיד, לצורך ביצוע עיבוד נתונים זה, אין צורך בהתקנה כלשהי במחשב. הכל מתבצע בענן המחשוב של Google Apps ומוצג ע"י שימוש בדפדפן בלבד.

בחיפוש קצר מצאתי את נתוני הזכייה בוויקיפדיה (קישור כאן). כאמור, לצורך הסבת הנתונים אשתמש ב- Google Spreadsheet, ולכן אפתח בכך שאצור גליון נתונים חדש מתוך ממשק המשתמש של Google Drive.

משימה מספר 1: ייבוא הנתונים אל Google Spreadsheet.

כבר עם תחילת העבודה אנו פוגשים תכונה נהדרת של האפליקציה: ייבוא של נתונים מאתרים חיצוניים.  בתא A1 אני מקיש את הפקודה המייבאת את הנתונים:

באורח פלא, מתמלא הגליון באופן מיידי בכל נתוני הזכיות. פקודה זו מדגימה יכולת חזקה של Google Spreadsheet: היכולת לייבא נתונים מתוך כתובת האתר בוויקיפדיה. ייבוא הנתונים מתבצע דרך ענן Google Apps והנתונים עצמם מוצגים בגליון. באופן דומה ניתן לייבא כל נתון נגיש באינטרנט!

 

משימה מספר 2: הכנת הנתונים לצורך הצגה גרפית.

לצורך הצגת הנתונים צורה גרפית על מפה, אשתמש ב- Gadget של Google Spreadshhet. משימה מספר 3 במאמר זה תפרט כיצד מתבצעת תצוגה זו, אך המשימה הנוכחית תעסוק בהכנת הנתונים לקראת המשימה הבאה, ולצורך כך עלי להוסיף 2 טורים לגליון: קוד ISO של כל מדינה וסה"כ מדליות בהן זכתה כל מדינה בטבלה. דרישה זו הינה נגזרת של ה- Gadget בו בחרתי להשתמש.

בעיון בטור B בטבלה, ניתן לראות כי שם המדינה המוצג כולל את שמה ואת קוד ה- ISO שלה בתוך סוגריים. כך מגיעים הנתונים מהטבלה המקורית באתר וויקיפדיה. מאחר וכך, נותר לי לגזור את קוד ה- ISO של כל מדינה ולרשום אותו בטור נפרד, אשר ישמש אח"כ כמקור מידע לצורך התצוגה הגרפית.

על מנת לגזור את קוד ה- ISO משם המדינה כפי שמוצג, אשתמש בפונקציה מובנית של Google Spreadsheet. הפונקציה מאתרת את סימן פתיחת הסוגריים המופיע לפני קוד ה- ISO, וגוזרת את 3 האותיות הבאות. פשוט וקל:

 

סך המדליות עבור כל מדינה כבר מופיע בטור F. מקור הנתונים בטבלה במיובאת. אך מאחר והשלב הבא מחייב אותי להכין גם את הטור הזה, אני פשוט מעתיק את תוכן טור F לטור הנ"ל.

כעת, נותר לשכפל שורה זו עבור כל המדינות המופיעות בטבלה המקורית. פקודת העתק ולאחריה פקודת הדבק מבצעת זאת באופן קל ומהיר, ובכך הושלמה המשימה.

 

משימה מספר 3: הצגה גרפית של הנתונים על גבי מפה.

Gadget הינו רכיב אפליקטיבי הניתן לשילוב במוצרי Google Apps, ואשר מרחיב את יכולות המערכת באופנים שונים. גלריית ה- Gadgets במערכת מספקת מגוון רחב של אפשרויות, אך מאחר והמערכת מאפשרת לכל אחד לפתח Gadget ולהציע אותו לשימוש, חיפוש קל ברחבי האינטרנט יחשוף בפניכם עולם שלם של אפשרויות.

לצורך ביצוע משימה זו נשתמש ב- Gadget מובנה של Google Spreadsheet, הנקרא HeatMap, ואשר מספק תצוגה גרפית של נתונים ביחס למיקומם הגיאוגרפי בעולם. לצורך השימוש ב- Gadget זה, יש לספק לו 2 טורים של מידע: קוד ISO של המדינה, וערך מספרי כלשהו. במשימה הקודמת בוצעה הכנה של טורים אלו לצורך העברתם אל Gadget זה.

לצורך הוספת ה- Gadget לגליון, יש לבחור בתפריט "הוסף", ותפריט שיפתח לבחור ב"גאדג'ט".

 

כעת יפתח חלון הוספת גאדג'ט. מתוך הרשימה יש לבחור בקטגוריית "מפות", וללחוץ על כפתור "הוסף לגליון האלקטרוני", המופיע מתחת ל Heatmap.

 

בשלב הבא יש לסמן את טווח התאים אשר מכילים את הנתונים להצגה. טווח זה מורכב מכל השורות ב-2 הטורים אשר הוכנו בשלב הקודם.
לאחר סימון הטווח ניתן לתת כותרת ולבחור איזור תצוגה. בסיום עדכון כל הפרמטרים, לחיצה על כפתור "החל וסגור" תוסיף את ה- Gadget אל הגליון.

 

במאמר זה הודגמו מספר יכולות חזקות של אפליקציית Google Spreadsheet:

  • ייבוא נתונים ישירות מאתרי אינטרנט.
  • גזירה של נתונים מתוך הייבוא לצורך עיבוד בהמשך.
  • יישום Gadget לצורך תצוגה גרפית של הנתונים.

התוצאה הינה העשרה של מידע קיים.

באופן דומה ניתן לבצע פעולות רבות אחרות כגון ניתוח סטטיסטי מעמיק, תצוגה גרפית במספר מימדים, שילוב של נתונים ממקורות מידע אחרים לצרכי השוואה, שילוב של ה- Gadget באתרים חיצוניים ועוד ועוד.

 

 

 

 

תגיות: , , , , ,