בית » מחשוב ענן, פרסומים מעניינים נוספים

מערכות הפעלה בענן (Cloud OS) שכדאי להכיר ולנסות

פורסם על ידי בתאריך 20 בספטמבר 2013 – 09:30אין תגובות

מערכות הפעלה בענן – Cloud OS – הנן למעשה אוסף של אפליקציות ותוכנות המופעלות במסגרת מערכת. בדומה למחשב אישי רגיל. אלא שהמערכת כולה נסמכת על קישור לאינטרנט, והאפליקציות אינן מותקנות על המחשב. כדאי להכיר!

מערכות הפעלה ממשפחת ה- Cloud OS הן סוג של מערכות המציעות שירותי תוכנה כגון חבילת אופיס (מעבד תמלילים, גליון נתונים אלקטרוני ועוד), מוסיקה, וידאו ושירותים נוספים, יחד עם נפח אחסון הדרוש להפעלתן והשימוש בהן. חלק ממערכות הפעלה אלו זמינות בשוק כבר שנים רבות, אך הודות להתקדמות הטכנולוגית בשנים האחרונות, הן זמינות כיום במכשירים מגוונים – מחשבים, טאבלטים, טלפונים חכמים ועוד. התכונה הכי נחמדה של מערכות אלו – הן מוצעות בחינם!

בדקנו עבורכם 8 מערכות Cloud OS, אשר כדאי לכם להכיר:

JoliCloud

JoliCloud

למרות שמערכת JoliCloud פועלת בענן, היא מחייבת התקנה במחשב. החלק הטוב בכך – ניתן להשתמש בה גם במצב Offline – כאשר אין חיבור אינטרנט זמין. קוראי האתר העוסקים בפיתוח ישמחו לדעת כי קוד המקור של JoliCloud זמין דרך GitHub. על פי נתונים המתפרסמים ע"י JoliCloud, המערכת פועלת כיום ב- 2 מליון מחשבים, היא מכילה רשימה של כ- 1,500 אפליקציות הניתנות לשימוש ואשר מתעדכנות באופן אוטומטי. אפליקציית JoliCloud זמינה גם עבור מערכות מבוססות iOS ואנדרואיד. בכל הקשור לאחסון, המערכת תומכת בשירותים מרכזיים כגון SkyDrive, Google Drive, DropBox ואחרים.

 

iSpaces Cloud Computer

iSpaces Cloud Computer

מערכת זו מתהדרת בהטמעה מלאה של אחסון בענן. היא מציעה נפח של 1GB מובנה במסגרת חשבון השימוש בה, וזאת מעבר לאפשרות השימוש בשירותים מרכזיים כגון SkyDrive, Google Drive, DropBox ואחרים. כל המידע נשמר בשרתים מאובטחים. המערכת זמינה עבור מחשבים מבוססי Windows, Mac, לינוקס, והיא מסוגלת לרוץ בדפדפנים Chrome, Internet Explorer, Safari, FireFox ו- Opera. המערכת עושה שימוש בחבילה המבוססת על Zoho לצורך יצירת מסמכים. התכונה היחודית למערכת זו הנה אפליקציית שיחות בחינם, והיא מאפשרת להתקשר או לשלוח הודעה לכל אחד. תכונה מעניינת נוספת היא האפשרות להשתמש במספר שולחנות עבודה.

 

Silve OS

Silve OS

זו כנראה המערכת היחידה ברשימה את מספקת את חווית המשתמש של סביבת Windows. המערכת מציגה ממשק תואם, כולל מנגנון הדפדוף בין אפליקציות – Aero, כפתור "התחל", וניהול תוכנות פעילות. נכון לזמן כתיבת מאמר זה, Silve OS כוללת רק דפדפן אינטרנט, ניהול קבצים, נגן וידאו, מעבד תמלילים בסיסי, ומעט משחקים. התכונה הייחודית למערכת זו הינה היכולת להתקין תוכנות חיצוניות, אך התנאי הוא שהן פועלות על גבי פלטפורמת SilverLight – ממש כמו Silve OS עצמה.

 

Zero PC

Zero PC

מערכת ההפעלה Zero PC היא ללא ספק הבחירה הטבעית למי שמחפש מערכת אשר מספקת ממשק משתמש יפה ונעים לעין, יחד עם אפליקציות שימושיות. המערכת זמינה להתקנה גם עבור מכשירים מבוססי Apple iOS, אנדרואיד, Amazon AppStore וכן מציעה הרחבה עבור דפדפן Chrome. היא כוללת אפליקציות כגון SkyDrive, 4Shared, Google Drive. SygerSync, DropBox, Box, Facebook, Twitter, Flickr, Instagram, Picasa ועוד רבות אחרות. נפח האחסון הזמין הוא 40GB, אך קיימות גם חבילות שירות בתשלום הכוללת נפחים גדולים יותר ומספר תכונות מתקדמות. אך התכונה הייחודית למערכת זו הינה Zero PC Photo Connect, כלי ניהול תמונות מתקדם וחזק.

 

Cloudo

Cloudo

מערכת ההפעלה Cloudo נמצאת עדיין בשלבי Beta – ניסוי. המערכת מבוססת על טכנולוגיית LAMP (חיבור מערכות Linux, Apache, MySQL ו- PHP המקובל כפלטפורמה לפיתוח אפליקציות באינטרנט). המערכת נראית כמו הפצה של לינוקס, ונכון לכעת היא מציעה מגוון מצומצם של אפליקציות: לוח שנה, מעבד תמלילים, דואר אלקטרוני, נגן מוסיקה וכדומה. המערכת מסדרת את האפליקציות הפועלות בה בממשק ניהול ייחודי המאפשר התקנה והסרה של אפליקציות נוספות.

 

Eye OS

Eye OS

מערכת Eye OS הינה Cloud OS מקצועית. היא עושה שימוש במנוע מיוחד – eyeOS Web Engine – טכנולוגיה ייחודית המאפשרת להסב כמעט כל תוכנה הפועלת בסביבת Windows או Linux, ל- HTML5 WebApp ולאחר מכן להפעיל אותה בתוך Eye OS. המערכת מציעה את eyeSync לסנכרן מידע מול הענן הפרטי של המשתמש ולאפשר עבודה ללא תלות בנוכחות קישור אינטרנט זמין. ניתן לגשת אל המערכת דרך מחשב, טלפונים חכמים ו/או טאבלטים. חסרון בולט הוא שלא ניתן להרשם אל המערכת באופן עצמאי, ולצורך שימוש בה יש ליצור קשר עם היצרן ולהמתין לתשובתו.

 

The Place A

The Place A

עם שם מעט מוזר, מערכת ההפעלה בענן The Place A מציעה גישה ברורה וחדה. גם כאן ממשק המשתמש נראה כמו הפצה של לינוקס, אתר המערכת מספק תשובות מהירות לשאלות, והמערכת כוללת את כל התכונות והאפליקציות הבסיסיות. החסרון העיקרי שלה הוא נפח האחסון הבעייתי – רק 200MB, והתכונה הייחודית למערכת זו היא מערכת גיבוי אוטומטית.

 

Corneli OS

Corneli OS

בדומה ל- Joli Cloud, גם מערכת ההפעלה Corneli OS דורשת התקנה במחשב. המערכת כוללת כמות נדיבה של אפליקציות כגון ניהול משתמשים, ניהול קבצים, מערכת ניהול תוכן (CMS), ובסיס נתונים. ניתן להתקין אותה על שרתים מבוססי LAMP, והיא זמינה בחינן תחת רשיון קוד פתוח GPL. המערכת כוללת מנגנון ניהול משתמשים ומערכת וירטואלית לניהול קבצים (VFS). ניתן להשתמש ב- Corneli OS על מנת לפתח אפליקציות לאינטרנט (Web App). מערכת ההפעלה הזו קורצת למפתחים ומקצוענים.

 

מכל מערכות ההפעלה בענן (Cloud OS) אשר נסקרו כאן, נראה כי Joli Cloud מציעה דרך להנות מכל העולמות. היא קלה לשימוש, בעלת ממשק משתמש מושך, יותר מאלף אפליקציות זמינות לשימוש, ועבור מי שמעוניין לערוך בה שינויים והתאמות – היא כתובה בקוד פתוח הזמין לכל. גם Zero PC היא בחירה טובה, במיוחד עבור מי שעוסקים בצילום. קיימות מערכות הפעלה בענן נוספות, אשר לא נסקרו במאמר זה. כדאי לבדוק גם אותן. ברשימה חלקית נציין את Glide OS, XOS ואת Zimdesk.

תגיות: , , , , , ,