בית » PaaS-פלטפורמה כשירות, מחשוב ענן, ענן Amazon

יתרונות מודל תמחור במחשוב ענן

פורסם על ידי בתאריך 27 במאי 2012 – 01:06אין תגובות

תמחור השימוש במשאבי מחשוב במודל מחשוב ענן, מציג מספר פרמטרים חדשניים המאפשרים לצמצם משמעותית את עלויות השימוש. מאמר זה מפרט את מודל התמחור.

באופן קונסרבטיבי, כאשר מתעורר הצורך בשימוש במשאבי מחשוב, הארגון פונה אל המודל המקובל: רכש תשתית, חומרה ותוכנה. טרם הרכישה צפוי להתבצע מהלך של ניתוח הצרכים על פני תקופת זמן, במהלכו יסקור הארגון את הגידול הצפוי בשימוש ובהתאם לכך יתבצע רכש. בדר"כ, מתוך אי רצון לבצע מהלך זה מספר פעמים על פני תקופת הזמן, ועל מנת להוזיל את עלויות הרכש, יבצע הארגון רכש של משאבים המתאימים לתום התקופה.

מחשוב ענן מציג מספר פרמטרים חדשניים אשר משפרים את המודל הקונסרבטיבי. לצורך הבנת העניין, נתייחס לחברה מתפתחת אשר עומדת בפני רכש צפוי של שרת בסיס נתונים SQL Server, הצפוי לשרת במשך 3 שנים. ננתח את מרכיבי עלות השימוש בו תוך התייחסות לפרמטרים הרלוונטים למודל מחשוב ענן:

 

 

 • פירוק מוצר לרכיביו: ספקי מחשוב ענן מחזיקים מאגר בלתי מוגבל של משאבי מחשוב, ומאפשרים לאגד משאבים אלו לכלל מוצר. כך למשל, על מנת לבנות את השרת שלנו, נוכל לאסוף מספר יחידות עיבוד (המייצגות מעבדים), יחד עם כמות זכרון מסויימת ונפח אחסון, ולאגד אותם לכלל שרת (באמזון: שירות EC2), עליו נוכל להתקין את תוכנת בסיס הנתונים.
  אפשרות חלופית היא לאגד את המשאבים כך שישמשו כ- SQL Server Instance. בסיס נתונים בענן, אשר מאחוריו אין שרת. השירות הוא בסיס הנתונים עצמו (באמזון: שירות RDS), וניתן להשתמש בו באופן רגיל לגמרי, תוך ייתור הצורך לתפעל שרת.
 • עלות על פי שימוש בפועל: מאחר וכאמור מוצר מחשוב במודל מחשוב ענן בנוי מאגד רכיביו, התשלום עבור השימוש במוצר מפורק גם הוא לתשלום עבור כל רכיב. זה הוא פרמטר חדש לגמרי בחישוב עלות הבעלות הכוללת (TCO): באופן קונסרבטיבי, שרתים עובדים 24X7, ועלות השימוש בהם אינם לוקחת בחשבון פרקי זמן. זאת ועוד: גם במקרים בהם שרת מסויים אינו עובד 24X7, אין לכך השפעה מהותית על עלותו, מאחר ומרבית עלות השרת מורכבת מרכש החומרה והתשתיות, עלויות אשר אינן משתנות גם כאשר אותו שרת כבוי. מודל מחשוב ענן מאפשר לארגון לבצע "פירוק" של זמני השימוש ולשלם רק עבור השימוש בפועל. שרת בסיס הנתונים צפוי אם כך להשית עלות נמוכה בהרבה במהלך שעות בהם אינו משרת משתמשים, ובמידה ושרת זה הינו שרת ייעודי עבור בסיס הנתונים, ניתן לחסוך עוד בעלותו ע"י שימוש בשירות SQL Server Instance על פני שרת המריץ SQL Server.
 • דינמיות בהקצאת משאבים: נטייה טבעית של ארגונים היא לרכוש שרתים ע"פ מאפייני השימוש בתום תקופת השירות שלהם. חברה הצופה גידול של 50% בשנה בנפח פעילות השרת, תרכוש ותפעיל בתחילת תקופת פעילות השרת, כמות משאבים הגדולה פי 3 מזו הדרושה לה! יתרה מכך: במהלך מרבית תקופת חייו של השרת, רוב המשאבים לא ינוצלו, ולמעשה השרת עשוי לעבוד במלוא תפוקתו רק בסמוך למועד סיום השימוש המתוכנן בו. יוצא מכך, שהתשלום עבור מרבית המשאבים היה מיותר במרבית זמן העבודה של השרת.
  מחשוב הענן מציע פתרון לבעייה זו: אין צורך לתכנן מראש את צרכי השרת וגם אין צורך להגדיר תקופת שירות. ניתן להוסיף ו/או לגרוע משאבים באופן דינמי בכל נקודת זמן, תוך ניצול היכולת אשר תוארה בסעיף הקודם: עלות על פי שימוש בפועל. קלות ביצוע השינוי בהקצאת המשאבים, אינה דורשת תכנון מראש. שרת בסיס הנתונים שלנו יכיל בתחילת דרכו 4GB של זכרון, 50GB של שטח אחסון ו-2 מעבדים בלבד, ובהמשך יחוזק השרת במשאבים נוספים ככל שידרש.
 • אוטומציה: בעת השימוש במחשוב ענן, תהליכים רבים ניתנים לביצוע באופן אוטומטי, ובכך חוסכים התערבות ידנית ושעות אדם. ניתן ליישם אוטומציה בניטור תהליכים אפליקטיבים (באמזון: שירות CloudWatch), בהקצאת משאבים (באמזון: שירות AutoScaling), חלוקת נטל בין שרתים (באמזון: שירות Elastic Load Balancing) ועוד. גם אלו הם פרמטרים אשר לא ניתנים ליישום במודל הקונסרבטיבי.
 • אופטימיזציה של עלות השימוש ביחס לאופיו: מודלים שונים של תמחור מאפשרים לבצע טיוב של עלות השימוש כפועל יוצא של מאפייניו. כך לדוגמה, שרת ה- SQL Server המדובר עשוי להיות מתומחר כך שיבצע את מרבית הפעילות הדורשת משאבי דיסק בשעות בהן עומס העבודה הוא נמוך. קיימים 3 מודלים עיקריים של תמחור:
 1. On Demand: המודל הפשוט. תשלום ע"פ שימוש, ללא התחייבות מראש
 2. Reserved Instance: במודל זה, מתבצע תשלום מראש עבור כמות משאבים נדרשת, בתוספת תשלום ע"פ שימוש בעלות מופחת בשיעור של עד 50%. מודל זה מתאים עבור שימוש ידוע מראש לטווח ארוך.
 3. Spot Instance: "הצעת מחיר" אשר המשתמש מציע לספק, עבור ביצוע פעילות בשעות בהן העומס הכללי על המערכות הוא נמוך. בכל תקופת זמן, מגדיר הספק את מחיר ה- Spot ע"פ ההיצע והביקוש, ובמידה ו"הצעת המחיר" של הלקוח מתאימה, תתבצע הפעילות המבוקשת. מודל זה מתאים עבור שימוש בפעילויות אוטומטיות המתבצעות בעיקר מחוץ לשעות העבודה המקובלות.
 • ניהול: כל שרת או שירות מחשובי כלשהו משית תקורות ניהול. החל מטיפול בתקלות, דרך עדכונים, ועד ניהול מערך התאוששות בעת אסון. שרת ה- SQL Server המדובר, דורש עדכוני אבטחת מידע ותיקוני תקלות, אחזקה שוטפת, ומפעם לפעם, יש לבדוק את יכולתו להשתחזר מתקלות משביתות. תקורות ניהוליות נוספות עשויות להיות העברה של נתונים לסביבות פיתוח/ניסוי ועוד. במודל הקונסרבטיבי, ניתן לבצע חלק מפעולות אלו באופן אוטומטי, ואת חלקן רק באופן ידני, ע"י כח אדם מיומן ובדר"כ – יקר. מודל הניהול במחשוב ענן מאפשר לבצע כמעט את כל מטלות הניהול באופן אוטומטי, ע"פ משימות הנקבעות מראש ומבוצעות בלוחות זמנים קבועים. כך למשל, ניתן להורות לשרת בסיס הנתונים לעבור לעבוד בסביבת ה- DR פעם בתקופה שתוגדר, וכן לבצע מדי שבוע Snapshot של המידע ולפרוס אותו בסביבת הפיתוח. משימות אלו מתבצעות תחת מנגנוני שליטה, בקרה ודווח מלאים, וחוסכים בכך את עלויות תקורות הניהול.
 • רישוי: מרכיב הרישוי בסביבת IT עלול להיות משמעותי ביותר. במודל הקונסרבטיבי, שרת בסיס הנתונים שלנו ידרוש רישוי עבור מערכת ההפעלה, עבור תוכנת בסיס הנתונים, כן רישוי עבור גישה ושימוש (CAL). במודל השימוש במחשוב ענן, מרכיב הרישוי כלול בעלות הכוללת, ואינו מהווה מטרד. גם מימושו הינו מיידי, כך שבמידה ויש צורך להפעיל שרת בסיס נתונים נוסף, אין צורך להמתין להקצאת רישוי, והוא מתבצע באופן מידיי. במידה וקיים בידי הלקוח רישוי, ניתן להפעיל אותו על שרת בסיס הנתונים, ובכך לא לאבד השקעה שכבר בוצעה.
סיכום

שילוב חכם של כלל יתרונות אלו, מבטיח חסכון משמעותי בהפעלה של שירותי מחשוב. מוטיב הדינמיות בהקצאת המשאבים והתנועה בין מודלים שונים של תמחור, מאפשרים לטייב את עלות השימוש בכל עת. מערכות שליטה ובקרה משאירות את המשתמש מעודכן בכל עת ומאפשרות לו לשלוט בהוצאה הכספית.
במודל הקונסרבטיבי, שרת בסיס הנתונים יעבוד באופן רציף תוך ניצול לא יעיל של המשאבים המוקצים לו. עלות השימוש בו תהיה בהתאם. במודל מחשוב ענן, השימוש יתבצע באופן יעיל ומיטבי, ובניהול נכון ישפיע מהותית על עלות הבעלות הכוללת ויציג החזר השקעה ברור ומהיר.

עברו גם אתם לעבודה במודל מחשוב ענן, והתחילו כעת לחסוך כסף לארגון שלכם.
לחצו כאן  וקבלו הצעת מחיר מעניינת! 
תגיות: , , , , ,